Цинковий купорос (цинку сульфат гептагідрат, цинк сірчанокислий 7-водний, цинкова сіль сірчаної кислоти 7-водна), кристалогідрат, хімічна формула ZnSO4×7H2O – прозорі ромбічні кристали, гігроскопічні, добре розчинні у воді з утворенням кислого середовища, практично не розчиняються в етанолі, повільно розчиняються в гліцерині. В залежності від кваліфікації та рівня очищення колір в масі може бути від білого до бежевого. Температура плавлення кристалів 740 ̊С.
Одержують дією сірчаної кислоти на цинкову обманку.
При нагріванні кристалів цинкового купоросу вони поступово втрачають воду, а при сильному прожарюванні до 930 ̊С перетворюються в оксид цинку ZnO з відщепленням сірчаного ангідриду SO3.
В якості мінерального добрива застосовують для основного внесення в грунт, позакореневої підгодівлі рослин в період вегетації, в передпосівній обробці насіння, в комплексних мікродобривах.
Цинковий купорос cприяє зросту і розвитку багатьох сільськогосподарських культур, а саме:
- в кукурудзі підвищує кормову цінність;
- у вівсі, житі, ярій пшениці збільшує продуктивність колоса, підвищує у зерні вміст фосфору;
- в листі салату накопичує більше аскорбінової кислоти і хлорофілу, сприяє підвищенню врожайності, в тому числі для конюшини;
- в цукрових буряках впливає на збільшення цукристості коренеплодів і загальної врожайності;
- в льоні-довгунці впливає на процеси зросту і виходу волокнистості, покращує кількісний і якісний вихід посівного матеріалу;
- в плодово-ягідних культурах, винограді та цитрусових сприяє якісним показникам врожайності, підвищенню цукристості та вітамінів в плодах;
- в томатах і картоплі дозволяє скоротити терміни дозрівання врожаю.
Цинковий купорос використовують у тваринництві як кормову добавку при виготовленні комбікормів, а також для ветеринарних препаратів:
- як мікроелемент в преміксах, білково-вітамінно-мінеральних добавках (БВМД) для птиці, телят, ВРХ, свиней;
- як кормову добавку в комплексних комбікормах підростаючим поросятам для попередження хвороби паракератозу;
- в препаратах-ін’єкціях для хворих паракератозом чи діареєю поросят.
Науковцями і ветеринарами провідних західноєвропейських та українських тваринницьких господарств по розведенню племінної ВРХ і ДРХ досліджено та доведено, що застосування цинкового купоросу сприяє зміцненню копитного рогу навіть в умовах дії мікроскопічних грибків. Тому його, як фунгіцид широкого спектру дії, рентабельно та рекомендовано використовувати наряду з мідним купоросом:
- для приготування 10% водних ванночок (почергово, через тиждень, з 10% водними ванночками мідного купоросу) з метою профілактики некробактеріозу ратиць великої рогатої худоби (ВРХ) та вівців (ДРХ);
В медицині розчин фармакопейного сульфату цинку гептагідрату використовують як імуномодулюючий, антисептичний та в’яжучий засіб при кон’юктивітах, хронічних ларингітах.
В косметології є незамінним компонентом для виготовлення антивікових кремів і лосьонів.
Технічний цинковий купорос застосовують у виробництві віскози, як протраву в текстильній промисловості, для відбілювання в целюлозно-паперовому виробництві, для просочування деревини з метою запобігання гниттю, у будівельній справі та виробництві деяких будматеріалів як осушувач, при виготовлені мінеральних фарб. Водний розчин цинкового купоросу використовують як електроліт у гальванічних ваннах при оцинковці металів для захисту їх від корозії, в кольоровій металургії.
Цинковий купорос пожежобезпечний та вибухобезпечний. По ступеню дії на організм людини відноситься до 2-го класу небезпеки.
Цей товар та іншу хімічну сировину ви завжди зможете придбати у нас по привабливим цінам.