Тринатрійфосфат
27
Вересень
2016

trynatryj2

Тринатрійфосфат кристалогідрат (натрій фосфорнокислий тризаміщений 12-водний, тризаміщений фосфат натрію 12-водний, додекагідрат ортофосфату натрію), Na3PO4×12H2O – середня натрієва сіль ортофосфорної кислоти. Дуже гігроскопічна кристалічна маса білого, жовтуватого або рожевуватого кольору, яка легко злежується в моноліт. Добре розчиняється у воді, а саме 28,3 г/100 мл  при температурі 20  ̊С. При нагріванні до 60  ̊С розм’якшується. Не горить. Температура плавлення 73,5  ̊С. Точка кипіння 100  ̊С. Володіє типовими лужними властивостями: показник рН 1%-го водного розчину від 11,5 до 12,5.

Отримують при нейтралізації ортофосфорної кислоти послідовно кальцинованою содою та їдким натром.

Тринатрійфосфат – потужний миючий та знежирюючий засіб.

Використовується в енергетиці для усунення постійної (сульфатної) і тимчасової (карбонатної) жорсткості води, в целюлозно-паперовій промисловості для водопідготовки, а також для відбілювання паперу; в харчовій промисловості, особливо на цукрових заводах для промивки технологічного обладнання; для виробництва синтетичних миючих і чистячих засобів; як  поверхнево-активна речовина для виробництва цементів та при бурінні свердловин, в бурових розчинах у складі комплексної полімерної добавки до низькосортних глин та порошків; в металургії та гальванічному виробництві для знежирення металевих поверхонь перед електрохімічним процесом покриття кольоровим металом, перед фарбуванням; в будівельній галузі як добавка-прискорювач для твердіння бетону.

Також тринатрійфосфат застосовується для миття та знежирення устаткування з корозійностійких до лужних розчинів матеріалів, для ручної та механізованого очищення коптильних камер у м’ясній, рибній промисловості, для очищення та знежирення посуду на підприємствах громадського харчування; для обробки оборотної склотари, транспортерів і ліній розливу, стін і підлоги виробничих і побутових приміщень у різних галузях промисловості; для прання спецодягу (в тому числі білого) в усіх випадках, де потрібне знежирення. Перед пранням спецодяг попередньо замочують у теплому водному розчині тринатрійфосфату, використовуючи 0,5 склянки його на відро води. Дуже забруднений спецодяг рекомендується залишити в зазначеному розчині на 2-3 години, потім його піддають пранню, при необхідності можна прокип’ятити. Після прання спецодяг слід ретельно прополоскати в чистій воді.

Тринатрійфосфат зареєстрований як харчова добавка Е339, в допустимих межах може використовуватись в різних продуктах харчування як  регулятор кислотності, вологоутримувач, емульгатор, гомогенізатор, згущувач. Має застосування в лікарських препаратах. Дозволений в пострадянських країнах, Євросоюзі.

Пожежобезпечний та вибухобезпечний, за ступенем дії на організм людини відноситься до 2-го класу небезпеки, 4-ої ступені токсичності.

Відомий тринатрійфосфат безводний, який значно відрізняється від 12-водного по фізичним і хімічним властивостям. Наприклад, температура плавлення безводного тринатрійфосфату 1583  ̊С, його розчинність у воді при температурі 20  ̊С cтановить 1,2 г/100 мл.

Цей товар та іншу хімічну сировину ви завжди зможете придбати у нас по привабливим цінам.

  • 953 View
  • Comments are closed.