Калій вуглекислий (поташ)
15
Січень
2018

Калій вуглекислий

Калій вуглекислий (поташ, роtassium, карбонат калію, калієва сіль карбонової кислоти), хімічна (молекулярна) формула К2СО3 – середня сіль калію та нестійкої вугільної кислоти. Кристалічна речовина білого кольору, без запаху, з лужним смаком. Температура плавлення 891⁰С. Добре розчиняється у воді з характерними властивостями лугу. Коефіцієнт розчинності складає 1,11 при 20⁰С та 1,392 при 80⁰С. Не розчиняться в етанолі. Водний розчин поташу виявляє яскраву бактерицидну дію, причому чим вища температура, тим сильніша протимікробна дія.
Калій вуглекислий в природному стані міститься в золі рослин: соняшника, гречки, соломи, клена, сосни, берези, змішаної деревини. Відповідно до цього зола рослин часто використовується як калійне добриво.
Протягом тривалого часу поташ одержували із золи рослин вилуговуванням її водою і надалі випаровуванням отриманого розчину. Сучасне одержання поташу відбувається дією двоокису вуглецю на розчин їдкого калію, що утворюється при електролізі розчину хлористого калію.
Поташ відомий людині з найдавніших часів. Його використовували ще в античні часи стародавні греки та римляни для прання одягу, так як утворене з водою лужне середовище здатне розчиняти жири і виводити плями.
Лужна природа поташу дозволяє застосовувати його у скловарінні, миловарній промисловості, фарбувальній справі, в шкіряній галузі для вичинки шкіри, в хімічній промисловості для потужного поглинання сірководню, в АПК, а саме для дезінфекційної обробки тваринницьких ферм, як сильний антимікробний засіб для обробки фруктових дерев від борошнистої роси, в якості мікродобрива. Його додають в ліки від екземи та інших шкірних хворіб як оптимальну протимікробну добавку для багаторазового посилення ефекту лікування.
По типу хімічної дії може розглядатись та застосовуватись як антипірен. Тому поташ використовують в пожежній справі, а також для обробки будівельних конструкцій з дерева.
У виробництві бетонів технічний поташ знайшов застосування як проти-морозна добавка для зменшення температури замерзання бетонних сумішей взимку. Дослідження показали: якщо в бетонну суміш додавати поташ, то бетон набуває ряд потрібних якісних властивостей, наприклад, водонепроникність. Це спрощує процес бетонування у зимовий період. Будівельні споруди з такого бетону є міцні та вологонепроникні.
Одначе, існує кілька застережень, коли додавання поташу в бетонну суміш не допускається. Це розчини з активним кремнеземом; розчини, дотичні з вапном чи силікатною цеглою; конструкції, передбачені довготривалим використанням в умовах підвищеної вологи; пористі суміші з керамзитового бетону або бетонні розчини без піску. Cлід пам’ятати, що поташ активно роз’їдає ізоляцію електричних проводів.
Вищий гатунок очищеного поташу використовують в якості харчової добавки, зареєстрованої як Е501, діючої як стабілізатор і розпушувач тіста. Використовують в кондитерській справі.
Пожежобезпечний та вибухобезпечний. При попаданні на слизову оболонку чи шкіру людини може їй нашкодити. В цьому випадку ушкоджене місце треба промити великою кількістю чистої проточної води. Відноситься до речовин третього класу небезпеки.

Застосування калію вуглекислого

  • 2189 View
  • Comments are closed.