Оксид цинку, молекулярна формула ZnO – неорганічна сполука, хімічно стійка при стандартних зовнішніх умовах. Білий порошок, практично нерозчинний у воді та спирті 96% при кімнатній температурі,розчиняється у розведених мінеральних кислотах. Без запаху, не горючий, не спалахує. Температура плавлення 1975⁰С. Прямозонний напівпровідник. При нагріванні змінює колір з білого на жовтий. Проявляє амфотерні властивості: реагує з кислотами та кислотними оксидами з утворенням солей, а також з розчинами лугів з утворенням комплексної сполуки. При сплавлені з твердими лугами і оксидами металів утворює цинкати, а при сплавлені з оксидами неметалів (наприклад, бору або кремнію) утворює склоподібні борати та силікати. Розчиняється у концентрованому водному розчині аміаку, утворюючи комплексну сполуку. Можливі бурхливі реакції з перекисом водню, магнієм.
Для промислових потреб оксид цинку добувають з мінералу цинкіту (червона цинкова руда).
В хімічній промисловості оксид цинку є необхідним компонентом або сировиною для одержання різних матеріалів. Його використовують у виробництві деяких видів скла та кераміки, полив і глазурі. У живопису, скульптурі та реставраційних роботах використовують в якості пігменту під назвою цинкові білила (інші назви: срібні білила, китайські білила). Раніше використовували для виробництва олійних та алкідних фарб, що наразі заборонено та замінено діоксидом титану ТіО2. Оксид цинку як білий пігмент і наповнювач застосовують у виробництві гуми, пластмас, паперу, клеїв. Використовують його також як активатор вулканізації деяких видів каучуку, як вулканізуючий агент хлоропренового каучуку, для зниження теплоутворення готових вулканізаторів. В якості каталізатора оксид цинку використовується при синтезі метанолу. В металургії він потрібний як один з компонентів оксидування (перетворювача іржі) в підготовці поверхні металу до гальванопокриття.
На основі порошку оксиду цинку створений світлодіод блакитного кольору. Як робоче середовище це перспективний матеріал для порошкових лазерів. Тонкі плівки та інші наноструктури на основі оксиду цинку можуть застосовуватися як чутливі газові та біологічні сенсори.
Оксид цинку володіє фотокаталітичною активністю, що обумовлює його широке застосування для створення самоочисних поверхонь, бактерицидних покриттів для стін і стель у лікарнях.
У фармакології оксид цинку класифікації “фарм” використовується як активний фармацевтичний інгредієнт (АФІ). Це препарати з ефектом пом’якшувальної та захисної дії. Вони здійснюють в організмі людини в’яжучу, адсорбуючу, підсушувальну та антисептичну функцію, зменшують наявність ексудативних процесів ( мазі і порошкові присипки ).
В косметології застосовують для виготовлення абразивних зубних паст та нейтралізуючих засобів (наприклад, кремів для засмаги), в терапевтичній стоматології – для сучасних цементуючих сумішей.
Для потреб медицини, фармацевтики, косметології, ветеринарії, агропромислового комплексу оксид цинку виробляють з мінералу сфалериту, або цинкової обманки (ZnS – основна руда).
Застосування оксиду цинку як кормової добавки в комбікормах засноване на важливій ролі мікроелементу цинку в ферментативних процесах, участі його в обміні нуклеїнових кислот і синтезі білків. Потреба в цій добавці зростає в перехідний період при статевому дозріванні тварин (наприклад, у поросят нестача мікроелементу цинку викликає такі хвороби як паракератоз, діарею).
Відноситься до безпечних матеріалів, але токсичний для водних організмів, тому необхідно уникати скидів в оточуюче середовище. За ступенем дії на організм людини відноситься до речовин 9-го класу небезпеки.
Цей товар та іншу хімічну сировину ви завжди зможете придбати у нас по привабливим цінам.