Борна кислота
18
Квітень
2016

борка 3

Борна кислота (ортоборна кислота), хімічна формула Н3ВО3 – слабка, трьохосновна неорганічна кислота. Білий порошок (марка А) або кристалічний гранулят (марка Б), без запаху. Температура плавлення 170,9  ̊С, температура кипіння 300  ̊С.

Малорозчинна (1:25) у воді при кімнатній температурі, значно розчинна (1:4) у теплій воді (35-45 ̊С) або гарячій воді (50-60 ̊С). При вистиганні води відбувається зворотній процес осадження борної кислоти.  Частково розчинна у спирті (1:25), ацетоні, практично нерозчинна в ефірі.

Проявляє антисептичну та фунгіцидну активність, а також в’яжучу дію; коагулює ферментні білки  мікробної клітини, затримує зріст і розвиток бактерій.

В природі зустрічається в складі багатьох мінералів (бури, борациду, колеманіту, сасоліну), а також у морській воді та гейзерах. Знаходиться в рослинах і майже всіх фруктах.

У природі елемент бор має два ізотопи – В10 (20% вмісту) і В11 (80% вмісту). Для поглинання нейтронів враховують високий абсорбційний коефіцієнт нейтронів ізотопу В10, що і застосовується в ядерних реакторах. Борну кислоту у вигляді водного розчину використовують таким чином з водою під

тиском (водно-водяні енергетичні реактори, або ВВЕР). В цьому типі реакторів водний розчин Н3ВО3 виявляє властивості поглинача нейтронів. Відповідно до такої властивості борну кислоту використовували при ліквідації аварії на ЧАЕС в квітні 1986 року, а також на АЕС Фукусіма-1 в Японії в березні 2011 року.

Використовується в медицині, косметології, ветеринарії як  антисептичний та в’яжучий засіб, у виробництві скла (наприклад, оптичного), прозорої і непрозорої глазурі для кераміки, деяких видів емалей для посуду, в процесі виготовлення ливарних виробів з чавуну.

Широкого застосування борна кислота все більше набуває в сільському господарстві, наприклад, при вирощувані цукрових буряків (наукова праця професора В.В. Лихочвора). Борну кислоту застосовують  як стимулятор для пророщування насіння, з метою захисту рослин від різних хвороб, використовують як носій мікроелементу бору  для підживлення багатьох рослин: позакореневого підживлення тепличних овочевих культур (огірків, помідорів, салату) та овочів,  які  культивують і вирощують у відкритому грунті (квасоля, горох, картопля, капуста, в тому числі цвітна та брюссельська, морква, столовий буряк); для підживлення садових суниць і полуниць з метою підвищення їх врожайності, для пишного цвітіння деяких декоративних рослин, квітів, зокрема  троянд (сприяє та укріплює бутонізацію), в садових посадках кісточкових культур (наприклад, виноградниках). Поширюється метод обприскування розчином борної кислоти фруктових дерев (яблуні, груші) до і в період цвітіння. Це сприяє збільшенню кількості зав’язей на плодових культурах, стимулює утворення нових точкових місць для зросту стебла, вміст цукру і смакові якості плодів.

У побуті борна кислота використовується як інсектицид для боротьби з мурахами і тарганами.

Пожежобезпечна та вибухобезпечна. По ступеню дії на організм людини відноситься до 3-го класу небезпеки.

 

Цей товар та іншу хімічну сировину ви завжди зможете придбати у нас по привабливим цінам.

 

  • 2907 View
  • Comments are closed.