Сахарин
31
Травень
2021

Сахарин (сахаринат натрію, натрію імід 2-сульфобензойної кислоти), емпірична формула С7Н4NNaO3Sх2Н2О –  безбарвний кристалогідрат синтетичного походження, випадково відкритий у 1879 році німецьким хіміком/російським емігрантом Костянтином Фальбергом. Молярна вага 241,19. Належить до сульфаніламідів. Без запаху, з інтенсивним солодким смаком. Температура плавлення кристалів 228-229 0С. Малорозчинний у воді (1:250) та у спиртах (1:40). При кип’ятінні починає гірчити.

В харчовій промисловості відомий як харчова добавка Е954, безпечний штучний підсолоджувач, або замінник цукру, в 300-500 разів солодший від нього. Найбільш застосовуваний серед підсолоджувачів.

Сахарин не має поживних властивостей і є типовим ксенобіотиком. Стабільність його, в тому числі при високотемпературній обробці продуктів з його вмістом, а також при зберіганні в готових напоях, – необмежена. Інсулінонезалежний підсолоджувач, не викликає карієсу.       

Використовується у виробництві газованих і негазованих солодких напоїв, діабетичних продуктів, кондитерських виробів, випічці, желе та інших десертів, молочних продуктів, джемах та повидлі, солених овочів, маринадів для рибних консервів, зубних паст, мультивітамінів, ароматизованого желатину та жувальних гумок, у фармації як компонент в антибактеріальних засобах. Може бути застосований як складова тонерів для кольорових принтерів, клею до металу.

В напоях і деяких інших продуктах використовують суміші підсолоджувачів, наприклад, сахарину з цикламатом натрію Е952, оскільки  використовування лиш одного сахарину дає не дуже приємний металевий присмак.

Сахарин  схвалений Об’єднаною експертною комісією з харчових добавок (JECFA) Всесвітньої організації охорони здоров’я та Науковим комітетом з харчових продуктів Європейського союзу, дозволений більш як у 90 країнах світу.

Рекомендована JECFA,  допустима денна доза сахарину складає 5 мг/1 кг маси тіла людини. Вважається, що при дотриманні цієї рекомендації  продукт не становить небезпеки для здоров’я. Доведено, що ця добавка не засвоюється організмом людини, не поглинається кишечником, має жовчогінні властивості, добре виводиться організмом через нирки в незмінному виді.

  • 203 View
  • Comments are closed.