Лактоза
28
Жовтень
2020

Лактоза або молочний цукор (4-O-β-D-галактопіранозіл-D-глюкоза, лактолін, лактин), емпірична формула  С12Н22О11 – вуглевод групи дисахаридів, утворений залишками D-галактози та D-глюкози, існує у вигляді α- і β-форм: β-D-галактопіранозіл-(1→4)-α-D-глюкопіраноза (α-лактоза) і β-D-галактопіранозіл-(1→4)-β-D-глюкопіраноза (β-лактоза). Сипка кристалічна речовина білого кольору. Температура плавлення 202,8 ̊С, температура кипіння 668,9 ̊С. Добре розчиняється у воді (21,6 г/100 мл води), не гігроскопічна. Не бере участі в спиртовому бродінні, але під дією молочнокислих бактерій гідролізується з наступним зброджуванням утворюваних продуктів в молочну кислоту (молочнокисле бродіння).

Відома з 1633 року. Має в  4 або 5 разів менш солодкий смак, ніж сахароза.

Розрізняють лактозу моногідрат, лактозу зневоднену і лактозу для спреїв (α-лактоза моногідрат, висушена розпиленням у сушарці з утворенням аморфної лактози).

Лактоза моногідрат виробляється промисловістю з цукру-сирцю або з молочної сироватки – відходу при виробництві масла і сиру, адже в  коров’ячому молоці її міститься 4-6%. Практично нерозчинна у хлороформі, етанолі, ефірі.

Лактозу зневоднену отримують шляхом висушування на вальцовій сушарці при t=93,5 ̊С. Отриманий продукт подрібнюють і досушують. Слаборозчинна в етанолі (95%) та ефірі.

Лактоза володіє відновлювальними властивостями. Тому її використовують для приготування живильних середовищ, наприклад, при виробництві пеніциліну у фармації. М’який смак лактози як носій та стабілізатор ароматів, сприяє  її використанню в іншій фармацевтичній продукції, а також як наповнювач в таблетках. З лактози отримують лактулозу – цінний препарат для лікування кишкових розладів (закрепів).

Значну роль лактоза відіграє у виробництві різних молочних і кисломолочних продуктів, дитячого харчування, в інших сферах харчової промисловості.

Не ферментується дріжджами в процесі пивоваріння, що може  рентабельно використовуватись для підсолоджування міцного пива.

На племінних фермерських господарствах практикують підгодівлю молодняка поросят, ВРХ і ДРХ кормовими сумішами з додаванням лактози.

 

  • 597 View
  • Comments are closed.