Сіль харчова
14
Червень
2017

cіль 2

Сіль харчова (кухонна сіль, столова сіль, поварена сіль, кам’яна сіль, натрію хлорид, натрій хлористий), NaCl – біла кристалічна сипка речовина без запаху (окрім йодованої солі) із солоним смаком. Добре розчинна у воді, гліцерині, етиленгліколі, мурашиній кислоті, нерозчинна в соляній кислоті; рН водного розчину становить від 6,5 до 8,0. Температура плавлення 801⁰С, температура кипіння 1413⁰С. Будова кристалічної гратки відноситься до кубічної сингонії. По своїй хімічній формулі відповідає природному мінералу галіту – одному з небагатьох мінералів, які споживаються в їжу людиною.
Харчова сіль містить 93-99 % хлористого натрію (з них 39% натрію і 61% хлору) та домішки солей кальцію, магнію, калію, які надають їй гігроскопічності, жорсткості, гіркуватого присмаку. Чим менше в солі цих домішок, тим вища її якість. Допускаються відтінки сірий, жовтуватий, рожевий та голубуватий в залежності від походження солі або родовища.
За призначенням і споживанням розрізняють харчову сіль загального виробництва, технічну сіль, кормову сіль.
За місцем розташування та способом добування сіль поділяється на декілька видів:
– кам’яна сіль, яка залягає в надрах землі пластами, добувається гірським способом;
– самосадна сіль, або озерна, яка знаходиться у вигляді пластів на дні озер, є основним джерелом отримання солі в СНД;
– садна сіль, яку отримують випарюванням або виморожуванням з морської води або води лиманів;
– виварна сіль, яка видобувається методом випарювання з підземних розсолів.
За якістю сіль харчова поділяється на сорт екстра, вищий сорт, перший сорт, другий сорт.
По гранулометричному складу розрізняють сіль помолу №1, №2 і №3. Чим більша цифра номера, тим більші зерна солі.
Сіль – найдавніша зі спецій, дешева приправа і перевірений натуральний консервант. В організмі людини вона є регулятором осмотичного тиску, водяного обміну, сприяє утворенню соляної кислоти шлункового соку, активізує діяльність ферментів. Її використовують як смакову речовину для виробництва багатьох харчових продуктів, в тому числі хлібобулочних і кондитерських, для збереження продукції тваринного походження (м’яса, риби, субпродуктів, шкір), консервації фруктів і овочів, комбікормів для тваринництва.
Має застосування в медицині для приготування ізотонічних розчинів, антисептиків для обробки гнійних ран, інших засобів медичного призначення.
Служить сировиною при виробництві хлору, соляної кислоти, їдкого натру, отриманні металевого натрію; використовується для виготовлення оптичних лінз для інфрачервоних оптичних приладів, застосовується у фарбувальній справі, миловарінні, у виробництві миючих і дезінфікуючих засобів, в котельнях для хімічної очистки води тепломереж, в комунальному господарстві як антифриз проти ожеледиці.
Пожежо- та вибухобезпечна, не токсична. При попаданні на неушкоджену шкіру негативного впливу не робить, проте, попадаючи на шкірні рани, погіршує їх заживання.

сіль 4

  • 12241 View
  • Comments are closed.