Калій вуглекислий (поташ)
15
Січень
2018

Поділіться

Share to Google Plus
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Калій вуглекислий

Калій вуглекислий (поташ, роtassium, карбонат калію, калієва сіль карбонової кислоти), хімічна (молекулярна) формула К2СО3 – середня сіль калію та нестійкої вугільної кислоти. Кристалічна речовина білого кольору, без запаху, з лужним смаком. Температура плавлення 891⁰С. Добре розчиняється у воді з характерними властивостями лугу. Коефіцієнт розчинності складає 1,11 при 20⁰С та 1,392 при 80⁰С. Не розчиняться в етанолі. Водний розчин поташу виявляє яскраву бактерицидну дію, причому чим вища температура, тим сильніша протимікробна дія.
В природному стані міститься в золі рослин: соняшника, гречки, соломи, клена, сосни, берези, змішаної деревини. Відповідно до цього зола рослин часто використовується як калійне добриво.
Протягом тривалого часу поташ одержували із золи рослин вилуговуванням її водою і надалі випаровуванням отриманого розчину. Сучасне одержання поташу відбувається дією двоокису вуглецю на розчин їдкого калію, що утворюється при електролізі розчину хлористого калію.
Поташ відомий людині з найдавніших часів. Його використовували ще в античні часи стародавні греки та римляни для прання одягу, так як утворене з водою лужне середовище здатне розчиняти жири і виводити плями.
Лужна природа поташу дозволяє застосовувати його у скловарінні, миловарній промисловості, фарбувальній справі, в шкіряній галузі для вичинки шкіри, в хімічній промисловості для потужного поглинання сірководню, в АПК, а саме для дезінфекційної обробки тваринницьких ферм, як сильний антимікробний засіб для обробки фруктових дерев від борошнистої роси, в якості мікродобрива. Його додають в ліки від екземи та інших шкірних хворіб як оптимальну протимікробну добавку для багаторазового посилення ефекту лікування.
По типу хімічної дії може розглядатись та застосовуватись як антипірен. Тому поташ використовують в пожежній справі, а також для обробки будівельних конструкцій з дерева.
У виробництві бетонів технічний поташ знайшов застосування як проти-морозна добавка для зменшення температури замерзання бетонних сумішей взимку. Дослідження показали: якщо в бетонну суміш додавати поташ, то бетон набуває ряд потрібних якісних властивостей, наприклад, водонепроникність. Це спрощує процес бетонування у зимовий період. Будівельні споруди з такого бетону є міцні та вологонепроникні.
Одначе, існує кілька застережень, коли додавання поташу в бетонну суміш не допускається. Це розчини з активним кремнеземом; розчини, дотичні з вапном чи силікатною цеглою; конструкції, передбачені довготривалим використанням в умовах підвищеної вологи; пористі суміші з керамзитового бетону або бетонні розчини без піску. Cлід пам’ятати, що поташ активно роз’їдає ізоляцію електричних проводів.
Вищий гатунок очищеного поташу використовують в якості харчової добавки, зареєстрованої як Е501, діючої як стабілізатор і розпушувач тіста. Використовують в кондитерській справі.
Пожежобезпечний та вибухобезпечний. При попаданні на слизову оболонку чи шкіру людини може їй нашкодити. В цьому випадку ушкоджене місце треба промити великою кількістю чистої проточної води. Відноситься до речовин третього класу небезпеки.

Застосування калію вуглекислого

  • 275 View
  • Comments are closed.