Мідний купорос
03
Березень
2016

Мідний купорос (мідь сірчанокисла, сульфат міді ), CuSO4×Н2О  –  кристалогідрат  (пентагідрат)  мідної  солі  сірчаної  кислоти, без  запаху,  добре розчинний  у воді, концентрованих розчинах соляної кислоти, розбавленому спирті.  Негігроскопічні кристали триклинної сингонії синього або яскраво-блакитного кольору  з різними відтінками, гіркувато-металічного смаку, на повітрі поступово вивітрюються, втрачаючи кристалізаційну воду. Мідний купорос як сіль утворений  іонами слабкої основи та сильної кислоти, відповідно гідролізується у воді та дає кисле середовище, рН 0,01 М розчину складає 4,2. При  температурі нагрівання до 110   ̊С відщеплюються 4 молекули води, при нагріванні до 150   ̊С відбувається повне зневоднення солі. Сильний електроліт. Тривіальна  назва  «синій  камінь».

В  природі зустрічається у вигляді мінералів  халькантита CuSO4×5Н2О, халькокіаніта CuSO4, бонаттіта CuSO4×3Н2О, бутіта CuSO4×7Н2О  та інших мінералів.

 Отримують мідний купорос в основному промисловим способом, розчиняючи мідь і мідні відходи водним розчином сірчаної кислоти з продуванням  повітрям. Деколи одержують за методом  випалу сульфітів  міді або розчиненням оксиду міді в сірчаній кислоті, а також в результаті електролітичного рафінування  міді (в якості побічного продукту).

Мідний купорос володіє  дезінфікуючими, антисептичними, в’яжучими властивостями. В різних галузях народного господарства використовується як фунгіцид, антисептик, мідно-сірчане мікродобриво або мінеральна добавка, кислотний електроліт, аналітичний реагент.

  • В сільському  господарстві (садівництво, рослинництво) використовується  як фунгіцид (1-5% водний розчин) проти великої кількості збудників бактеріальних і грибкових захворювань (парша, борошниста роса, філлостікоз, моніліоз, коккомікоз, цитоспороз, септоспороз, антракноз, клястероспороз, кучерявість, бактеріальний рак),  для оприскування плодово-ягідних культур та виноградників у весняний та осінній періоди, для протруєння насіння. Навесні та  влітку для боротьби з хворобами майже всіх рослин  проводиться оприскування бордоською сумішшю, до складу якої входять в рівних пропорціях гашене вапно та мідний купорос. Досить часто мідний купорос застосовується як добриво на торф’яних грунтах. Мідь як мікроелемент позитивно впливає на процес фотосинтезу і покращує морозостійкість рослин. У тваринництві використовують 10% водний розчин мідного купоросу для профілактики та запобігання розвитку некробактеріозу ратиць ВРХ. В  якості мінеральної  добавки використовують в різних комбікормах. Зареєстрований як консервант Е519.
  • В промисловості (електротехніці та  металургії)  використовується для електролітичного покриття металів міддю, електролітичного отримання і рафінування міді. У гальванопластиці за допомогою мідного купоросу виготовляють конструктивні елементи приладів, декоративні вироби, копії з гіпсових відливок і скульптур.
  • В будівництві (ремонтних роботах, деревообробних  процесах)  використовується  як антисептик  (10% водний розчин) для видалення плям іржі та плісняви  з бетонних і цегляних поверхонь, для нейтралізації наслідків  різних протікань,  для просушування  та  просочування стін і дерев’яних конструкцій.  Використовується як добавка до сумішей комплексної дії для обробки деревини, для запобігання гниттю.
  • В аналітичній хімії при визначені наявності деяких хімічних елементів. Для нейтралізації оточуючого середовища від отруєння білим  фосфором. В  деяких мінеральних фарбах.

Токсичність мідного купоросу  для  теплокровних тварин відносно невисока, водночас сполука є високотоксичною  для  риби.

Негорючий, пожежо- та вибухобезпечний. За  ступенем  впливу  на організм  людини відноситься до речовин 2-го класу небезпеки.

 

застосування мідного купоросу

  • 5493 View
  • Comments are closed.